villa till salu Alhaurín De La Torre, Valle Del Guadalhorce

€ 749.000

  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 11 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 22 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 33 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 44 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 55 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 66 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 77 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 88 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 99 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1010 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1111 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1212 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1313 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1414 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1515 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1616 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1717 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1818 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 1919 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2020 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2121 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2222 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2323 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2424 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2525 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2626 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2727 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2828 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2929 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3030 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3131 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3232 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3333 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3434 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3535 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3636 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3737 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3838 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3939 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 4040 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 4141 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 4242 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 4343 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 4444 / 45
  •  till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 4545 / 45
 till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 2
 till salu villa Alhaurín De La Torre Valle Del Guadalhorce 3

Klicka på bilderna för att förstora dem

Sovrum 4
Badrum 3
Typ Villa
Yta m² 200 m2
Tomt m² 2100 m2
Pris € 749.000
Plats Alhaurín De La Torre ( Málaga)
Objektsnummer 6046331

Om denna fastighet

Köp magnifik utsikt över Guadalhorcedalen, Malaga och Montes de Mijas, med total avskildhet, från ett unikt radhus, hantverkarstil (handgjorda, med konstruktionskvaliteter och specialtillverkade) och mycket personlighet, på en 2 500 kvadratmeter stor segregerbar urban tomt i 1 000, med åtkomst från en privat återvändsgränd. Beläget i El Romeral de Alhaurín de la Torre, med snabba förbindelser (10 till 20 minuter) till Malagas centrum, stranden, den internationella flygplatsen…. Det är det perfekta alternativet att bo på landsbygden, ett stenkast från den mest kosmopolitiska staden i Andalusien, på Costa del Sol.

Malaga är enligt National Geographic den bästa staden i världen att bo i. Expat City Ranking 2023 lyfter fram livskvaliteten, klimatet, miljön samt det kulturella och gastronomiska utbudet, vilket gör det till den nya vitala och kulturella destinationen i södra Spanien. Med tjugoåtta museer är det staden, bakom Madrid, med det största kulturutbudet. Dess internationella flygplats är den näst viktigaste i landet och ligger tio minuter från fastigheten. Malaga, med sin närmaste omgivning, är den första staden i Spanien med AENOR-certifiering, som en destination för distansarbetare.

Huset har 150 kvadratmeter, uteräknade terrasser, fördelat på tre våningar. Huvudvåningen är terrasserad och ligger på gatunivå, vilket sänker resten av huset till tomtens andra våning.

Dess orientering hjälper till att få ut det mesta av det naturliga ljuset.

Entréplanet har ett vardagsrum, kök, badrum och tvättstuga. Från vardagsrummet finns tillgång till en 25 kvadratmeter stor terrass, med utsikt över Guadalhorcedalen, Montes de Málaga, Málaga stad, internationella flygplatsen och havet 125 kvadratmeter gräsyta, parkering, klädstreck med tvättstuga och ramp ner till tomtens andra nivå, med utsikt över Sierra del Almendral och Sierra Llana, Montes de Mijas, dalen... och spektakulära solnedgångar. Husets huvuddörr nås från en spektakulär 70 kvadratmeter stor terrass, utrustad med ett sommarkök, som också ansluter till ovan nämnda gräsyta.

På mellanvåningen, som går ner från en bibliotekstrappa, finns det stora sovrummet, ett sovrum med dubbelsäng och ytterligare ett arbetsrum. Den innehåller också huvudbadrummet med badkar, vinkällare med plats för 120 flaskor och ett litet barnhem. Alla sovrum och badrum med yttre fönster. Från Distributören går du till en yttre trappa som ger tillgång till bottenvåningen (på tomtens andra våning).

På bottenvåningen till höger finns en helt fristående lägenhet på 25 kvadratmeter, vars huvudyta har ett kök öppet mot vardagsrummet, sovrum, med ett komplett badrum och ett omklädningsrum, tvättstuga. Entrédörren till den ligger på verandaterrassen till poolen, med ett sommarkök. Poolutrymmet har mycket hög integritet även med utsikt över Guadalhorcedalen och Malaga. Den upptar 350 kvadratmeter, hälften med en gräsyta, poolgolv och omgiven av planteringskärl, träd och en mängd prydnadsväxter. Till vänster ligger det 25 kvadratmeter stora garaget. Resten av den andra nivån utgör fruktträdgården med en ungefärlig yta på 650 kvadratmeter och olika fruktträd (apelsin, citron, mandel, fikon, granatäpple, oliv...).

Den tredje nivån på tomten gränsar till en bäck som gränsar till den i norr, med olika trädarter (särskilt cypresser) och naturliga växter.

Denna fastighet erbjuder ett mysigt utrymme inuti och en magnifik och rymlig miljö utanför, vilket gör att dess invånare kan njuta av en unik livskvalitet, i en avslappnad miljö, där utomhusaktiviteter blir en integrerad del av livet. Din integritet är en annan stor egenskap... allt i det här huset har designats för att inte bara vara funktionellt, utan också mycket roligt.

Energiförbrukning

≤ 55A
XXX
55 - 75B
75 - 100C
100 - 150D
150 - 225E
225 - 300F
> 300G

Utsläpp

≤ 10A
XXX
10 - 16B
16 - 25C
25 - 35D
35 - 55E
55 - 70F
> 70G

Om säljaren

NamnMiradordeelromeral Miradordeelromeral
Språk engelska, franska, spanska

Kontakta den privata säljaren

Objektsnummer: 6046331

Fyll i ditt namn.
Fyll i ditt E-post

Skriv in de tecken du ser ovan

Ungefärlig plats

Kartpositionen är ungefärlig. Kontakta säljaren för exakta detaljer.