rum och frukost till salu Casillas De Morales, Antigua
€ 599.000
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10


Klicka på bilderna för att förstora dem
| Sovrum | 7 |
| Badrum | 7 |
| Typ | Rum och frukost |
| Yta m² | 426 m2 |
| Tomt m² | 1551 m2 |
| Pris | € 599.000 |
| Plats | Casillas De Morales ( Fuerteventura) |
| Objektsnummer | 6314331 |
Om denna fastighet
Villan har en turistlicens (VV) och är idealisk för användning som bed and breakfast eller semesterhus. Boendet kan dock även användas för andra kommersiella ändamål eller som ett stort familjehem. Du kan flytta in och komma igång direkt.
Villan ligger i utkanten av en lugn by, i centrum av den soliga vulkanön Fuerteventura. Boendet ligger i direkt anslutning till en stor vulkanisk naturpark, i ett mycket lugnt läge och ändå nära (5 km) en stad med alla nödvändiga bekvämligheter. Från terrassen har du en vacker utsikt över vulkankratern där.
Planlösning:
---------
Den nuvarande planlösningen av boendets interiör består av två delar: ett vardagsrum och ett gästområde, som är åtskilda av en innerdörr.
Vardagsrumsdel:
- Hall
- Stort, mycket modernt kök med alla nödvändiga vitvaror
- Vardagsrum
- Dubbelrum med eget badrum
Gästdel:
- Totalt 7 sovrum, varav 5 är dubbelrum och 2 är enkelrum (1 enkelrum ligger i en separat byggnad i trädgården på framsidan)
- Alla rum har eget badrum
- Allrum (frukostrum)
- Andra, mindre kök med inbyggda vitvaror
- Stor täckt veranda med direkt utsikt över terrassen/poolen
- Stort (50 m2) multifunktionellt rum (på första våningen)
- Entré för gäster med separat kontor och separat tvättstuga med 2 tvättmaskiner och 1 torktumlare
- Förråd/tvättstuga
Utomhusutrymme:
- Uppvärmd pool (söderläge och helt inhägnad)
- Stor terrass, delvis täckt med pergola
- Bastu (med eluppvärmning)
- Stor, vackert anlagd trädgård med flera fruktträd
- Täckt parkering för 3 bilar
Trädgård/utomhusutrymmen:
------------------------
Villan ligger på en plan, rektangulär tomt som är helt omgiven av en mur av natursten, vilket skyddar den från omgivningen. Detta garanterar optimal avskildhet för boende och gäster. I trädgården på framsidan finns en vacker, mogen trädgård med palmer, yucca, olika typer av kaktusar (träd), agaver och fruktträd (mango, lime, avokado, papaya, banan och ett stort olivträd).
Osynlig från vägen/grannarna finns en stor terrass med uppvärmd pool (över 20 m2) i söderläge. Här kan du njuta av utsikten och det rikliga solskenet i fullständig avskildhet. Den intilliggande pergolan ger nödvändig skugga.
Villans huvudsakliga egenskaper:
----------------------------------
Villan är ansluten till det allmänna avloppssystemet.
Satellitinternet finns tillgängligt (ca 150 Mb/s).
All elinstallation har utförts av fackman eller förnyats under de senaste åren.
Vattenförsörjningen förnyades för 5 år sedan och installerades ovan jord.
Boendet har 10 solpaneler med en total kapacitet på 3 kW. Dessutom värms vattnet upp av 2 solpannor. Allt detta innebär att energikostnaderna är minimala för ett boende av denna storlek.
Tack vare en toppmodern anläggning är allt vatten i boendet drickbart, mycket rent och ”mjukt”, vilket innebär att utrustningen håller mycket längre.
Alla ytterfönster har bytts ut mot aluminiumfönster (underhållsfria) med dubbla glasrutor under de senaste två åren. De flesta ytterfönster har också rulljalusier.
Fuerteventura (Kanarieöarna):
--------------------------------
Fuerteventura har över 3 000 soltimmar per år, vilket gör den till en av de soligaste platserna i Europa. De frekventa vindarna säkerställer ett behagligt klimat, även under sommarmånaderna.
Det är den näst största ön och har relativt få invånare, vilket gör den mycket lugnare än till exempel Teneriffa eller Gran Canaria. Den är också känd som en mycket säker plats.
Boendet ligger mycket centralt på ön: närmaste strand ligger ca 15 minuter bort, flygplatsen 25 minuter. Både den nordligaste och sydligaste delen ligger 60 minuter bort. Det finns många möjligheter till promenader eller cykling i omedelbar närhet av fastigheten, vilket (tack vare det gynnsamma klimatet) är möjligt nästan året runt.
Mer information, foton och en video (på engelska) finns på: (använd formuläret)
Utrustning
elektricitet, tak i gott skick, vatten, matsal, kök, parkering, simbassäng, inredd, ansluten till avloppsröret, fast husstruktur, tvåglasfönster, trädgård, terrass, carport, inbyggda garderober, solpaneler
Energiförbrukning
|
≤ 55A
|
XXX |
|
55 - 75B
|
|
|
75 - 100C
|
|
|
100 - 150D
|
|
|
150 - 225E
|
|
|
225 - 300F
|
|
|
> 300G
|
Utsläpp
|
≤ 10A
|
XXX |
|
10 - 16B
|
|
|
16 - 25C
|
|
|
25 - 35D
|
|
|
35 - 55E
|
|
|
55 - 70F
|
|
|
> 70G
|
Om säljaren
| Namn | Pascal de Theije |
| Adress | Casillas de Morales 50 35638 Casillas de Morales Spanien |
Kontakta Villa Vital Fuerteventuraden privata säljaren
✔️ Certifierad säljare
Objektsnummer: 6314331
Ungefärlig plats
Kartpositionen är ungefärlig. Kontakta säljaren för exakta detaljer.